riaditel
Prezident a iniciátor vzniku Auxiliary Police SlovakiaAuxiliary Police Slovakia

Propagujte aj svoju stránku

TOPlist

aktualne informacie Aktuálne informácie
1
2
3
4
5
6
7
8
9

05.04.2012 | www.korzar.sme.sk | piatok 3. 7. 2009 | Roman Rokytka |
Z histórie: Šaca má dobrovoľné civilné hliadky

obrazok V uliciach Šace začína hliadkovať občianska stráž. Jej prítomnosť má priniesť viac poriadku a menej kriminality.

KOŠICE. Košická mestská časť Šaca by mala byť bezpečnejšia. Včera tam oficiálne začala fungovať dobrovoľná miestna stráž. Jej trinásť členov slávnostne zložilo sľub a starosta Rudolf Reštei im odovzdal služobné preukazy a odznaky.

Civilný poriadkový útvar sa mestská časť rozhodla zriadiť po posledných prípadoch kriminality. "Vyskytlo sa niekoľko prepadov a lúpeží starších ľudí najmä mladistvými páchateľmi. Veľkým problémom je aj znečisťovanie verejných priestranstiev," hovorí miestny poslanec a člen stráže Miroslav Soták.
Väzenský kňaz veliteľom

S myšlienkou občianskych hliadok, ktoré by dozerali na verejný poriadok a spolupracovali s políciou, prišiel duchovný väznice v Šaci Rudolf Galambos. Pri rozhovoroch s obyvateľmi Šace zistil, že sa v uliciach necítia vždy bezpečne. Kňaza inšpirovala činnosť podobného útvaru v Maďarsku, kde pôsobil.

"Zmyslom stráže bude viac ako represia pôsobiť na obyvateľov preventívne svojou prítomnosťou. K tomu patrí najmä ochrana mládeže pred alkoholom a omamnými látkami a pomoc mestskej časti pri zabezpečovaní hromadných kultúrnych a športových podujatí," povedal Galambos. Miestnej stráži bude veliť.

Členstvo v útvare je dobrovoľné, bez nároku na finančnú odmenu. Hliadky majú slúžiť večer a v noci. Podľa štatútu stráže budú jej členovia oznamovať prípadné priestupky a trestné činy, zabraňovať znečisťovaniu prostredia, poškodzovaniu zelene, súkromnému a verejnému majetku či odhaľovať skládky a dohovárať mladistvým.
Polícia: pomôžu

Vznik civilných hliadok privítala štátna aj mestská polícia. "Pomôže nám najmä ich miestna a osobná znalosť prostredia. Môžu vedieť aj o potenciálnych páchateľoch," povedal Roman Jabrik z košickej mestskej polície, ktorý zabezpečoval odborné školenia členov útvaru.

Náklady na zriadenie útvaru nepresiahli tisíc eur. Minuli sa na oblečenie a čiapky so znakom miestnej stráže a obuv. Výstroj člena hliadky tvorí slzotvorný sprej, gumový obušok, putá a halogénová baterka.

Pôvodný článok nájdete na adrese: http://kosice.korzar.sme.sk/c/4918001/saca-ma-dobrovolne-civilne-hliadky.html


počet komentárov k článku:43727
Pridávať/Zobraziť komentáre
1
2
3
4
5
6
7
8
9
(c) AUXILIARY Police Slovakia