riaditel
Prezident a iniciátor vzniku Auxiliary Police SlovakiaAuxiliary Police Slovakia

Propagujte aj svoju stránku

TOPlist

aktualne informacie Aktuálne informácie
1
2
3
4
5
6
7
8
9

05.04.2012 | www.korzar.sme.sk | piatok 9. 7. 2010 | Roman Rokytka |
Z histórie: Napísali o nás...

obrazok Pravdepodobne jediné civilné hliadky na Slovensku, ktorej členovia nedostávajú za službu odmenu, majú za sebou rok fungovania. Mestská časť Šaca ich chce udržať aj naďalej.

KOŠICE. Na úkor svojho voľného času a úplne zadarmo už rok hliadkujú v uliciach košickej Šace dobrovoľníci civilného poriadkového útvaru. Za ten čas odslúžili prevažne cez víkendy 1 300 hodín. Pri príležitosti 1. výročia zriadenia dobrovoľnej miestnej stráže si včera jej 11 členov zvolal starosta Rudolf Reštei.

„Ohlasy obyvateľov Šace potvrdzujú, že ste pre nich prospešní. Ste treťou zložkou bezpečnosti mestskej časti popri štátnej a mestskej polícii. Na odmeny pre vás sme pritom neminuli ani cent. Je to zrejme jediný takýto projekt na dobrovoľnej báze na Slovensku. Za to vám patrí vďaka," povedal.
Dobrovoľník: Ľudia nás akceptujú

S myšlienkou občianskych hliadok, ktoré by dozerali na verejný poriadok a spolupracovali s políciou, prišiel duchovný väznice v Šaci Rudolf Galambos. Ako vzor poslúžila činnosť podobného útvaru v maďarskej obci Gőncruszka. "Znalosť miestnych podmienok a miestnych ľudí," opísal hlavnú výhodu miestnej stráže Golomboš, ktorý je jej veliteľom.

Dobrovoľníci v začiatkoch hliadkovali s mestskými policajtmi, aby sa od nich učili, ako sa slúži v uliciach. Neskôr dostali vysielačku, ktorou môžu rýchlo privolať štátnu alebo mestskú políciu. Okrem jednotnej uniformy so znakom stráže má každý z nich gumový obušok a slzotvorný sprej.

„Za rok sme sa veľa naučili a zistili, že naša činnosť má zmysel. Ľudia nás začali akceptovať a bezpečnosti napomáha, keď vedia, že uniformované hliadky môžu kedykoľvek stretnúť," hovorí člen stráže Martin Soták.
Pomáhali aj pri povodniach

Dobrovoľná miestna stráž pomáhala najmä opilcom, ktorých odprevadila domov, alebo zabránili ich okradnutiu. Bežne napomínala mládež na priveľký hluk alebo na nevhodné miesto ich stretnutia. Často tiež upozorňovala ľudí na znečisťovanie prostredia. Okrem toho hliadky pravidelne kontrolujú objekty mestskej časti.

Vážnejším prípadom bola nehoda na križovatke Veľká Ida a Šaca. Posádky zrazených áut sa do seba pustili a zakrátko bolo na mieste až 16 mladých ľudí, väčšinou opitých. Členovia stráže od seba napádajúcich oddelili a privolali políciu.

Civilné hliadky slúžili aj pri povodniach. Najprv monitorovali mosty, či sa o ne nezakliesnia veľké plávajúce predmety, upozorňovali zvedavcov, aby nešli blízko k rozbúrenej vode a odkláňali dopravu zo zaplavených ciest. Keď hladina Šačianskeho potoka neprestávala stúpať, vzali do rúk lopaty a pomáhali pri vrecovaní.

Pôvodný článok nájdete na adrese: http://kosice.korzar.sme.sk/c/5457375/dobrovolne-hliadky-odsluzili-v-saci-stovky-hodin.html


počet komentárov k článku:215986
Pridávať/Zobraziť komentáre
1
2
3
4
5
6
7
8
9
(c) AUXILIARY Police Slovakia